Jak připravit nádobu ke svozu?

Každá domácnost, která si přeje mít svoji nádobu vyprázdněnou, by se měla řídit určitými pravidly. Je jich třeba k tomu, aby svoz odpadu probíhal hladce, v určených termínech a v souladu se zákonem. Pracovníci svozové společností nesmí vstupovat na soukromé pozemky občanů, proto je třeba mít nádobu patřící k rodinnému domu nachystanou v tomto smyslu. Nejlépe by měla stát co nejblíže ke komunikaci a postavená tak, aby bylo jasné, že ji pracovníci mají vyprázdnit (neměla by tedy být za brankou, v ohrádce, ve výklenku apod.) Popelnice nesmí být uzamčená, přivázaná či jinak zajištěná. Se svozem se začíná již v brzkých ranních hodinách a pracuje se až do odpoledne, proto je nejlepší připravit popelnici ke svozu již večer před svozovým dnem a uklízet ji opět až k večeru (resp. po vyvezení). Z prvního pohledu na nádobu by také mělo být patrné, jaký odpad obsahuje. Pokud z nějakého důvodu není možné respektovat zavedené barevné rozlišení (černá/tmavě zelená/plechová pro SKO; modrá pro papír; žlutá pro plast, hnědá na BIO atd.) doporučujeme popelnici označit jiným zřetelným způsobem.

Od svozových hnízd či ohrádek u bytových domů naši pracovníci nádoby při svozu vytahují sami. Obdobně jako u rodinných domů však platí, že by nádoba neměla být přivázaná nebo jinak zajištěna proti manipulaci. Stejně tak by mělo jít okamžitě poznat, na jaký odpad je nádoba určena.

Všechny nádoby by měly být v takovém technickém stavu, který umožňuje jejich vývoz.

Děláme maximum pro to, aby svoz odpadu v obcích probíhal tak, jak má. Dodržováním těchto pravidel nám nejen pomůžete, ale vyhneme se i případným sporům, které nejsou příjemné pro Vás ani pro nás.

Děkujeme za spolupráci!

 

 

Konec skládkování v ČR